Wiadomości

Szczepanów. Pan Jezus wrócił do domu

Mało kto wie, że jeden z domów przy szczepanowskim rynku został zbudowany dla wystawienia Najświętszego Sakramentu podczas procesji Bożego Ciała.

W sanktuarium św. Stanisława celebrowano uroczystą Eucharystię, podczas której dziękowano za dar Ciała i Krwi Pańskiej.

– Wielu wierzących nie zdaje sobie sprawy, że codziennie może zostać obdarowanych samym Bogiem – mówił w homilii ks. Jan Tomczyk, wikariusz w Szczepanowie. Kaznodzieja zachęcał do częstej Komunii św., która jest pokarmem na drogę życia.

Po Mszy św. ulicami Szczepanowa i wokół rynku przeszła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Prowadził ją ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz szczepanowskiego sanktuarium św. Stanisława. W procesji niesiono chorągwie, feretrony, dziewczynki sypały kwiaty, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Baldachim nieśli strażacy z OSP znajdujących się na terenie parafii oraz Rycerze Kolumba.

Mało kto wie, że miejsca czterech ołtarzy, przy których zatrzymywała się procesja, nie są przypadkowe.

– To tradycja jeszcze przedwojenna – opowiada Aleksandra Cybulska Mularz. Jeden z domów pod adresem Rynek 20, przy którym był umieszczany drugi z ołtarzy, został specjalnie zbudowany i skonstruowany tak, by można było wystawiać na jego froncie Najświętszy Sakrament. – Przed wojną był tutaj drewniany dom. I wówczas ołtarz stał przed domem, a z pogodą bywało różnie. Kiedy tato budował nowy dom, zdecydował, że powstanie z krytym gankiem, specjalnie przygotowanym na postawienie ołtarza. Wtedy nikt tak nie budował. I mało kto wie o tym fakcie – dodaje pani Aleksandra.

Do niedawna ołtarze w Szczepanowie przygotowywali mieszkańcy domów i sąsiedzi, przy których one stały. Czas wymógł na parafii jako organizatorze procesji, by przygotowanie ołtarzy powierzyć poszczególnym miejscowościom znajdującym się na jej terenie. Zmieniły się nieco miejsca stawiania czterech ołtarzy. W tym roku drugi ołtarz wrócił na swoje miejsce, do domu zbudowanego specjalnie tak, by wystawiać na jego froncie Najświętszy Sakrament.

Galeria zdjęć <==

FOTO OLCZAK

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ