Wiadomości

Godzina z „Cichą nocą” / zdjęcia i video

Najbardziej znana kolęda na świecie była inspiracją świątecznego koncertu w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM.

W szczepanowskim sanktuarium św. Stanisława odbył się 16 stycznia świąteczny koncert z udziałem solistek, sekstetu smyczkowego i chóru sanktuaryjnego pod dyrekcją Wojciecha Oleksyka.

Leitmotivem prezentowanych kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej była najsłynniejsza kolęda na świecie „Cicha noc”. Historię jej powstania i oddziaływania na współczesną kulturę przybliżył ks. Mateusz Kawa, który podkreślił, że „Cicha noc” potrafiła zatrzymać na chwilę wojenną walkę podczas I wojny światowej i stworzyć przestrzeń pokoju umęczonych wojną żołnierzy. Przypomniał też, że UNESCO wpisało kolędę na Listę Światowego Dziedzictwa, uznając tym samym, że współtworzy ona kanon globalnej kultury.

Nie tylko Szczepanów był w niedzielę 16 stycznia miejscem świątecznego jeszcze kolędowania. Koncerty odbyły się m.in. w Binczarowej, Bobowej, Chorzelowie, Łękawicy, Łężkowicach, parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, parafii św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu, parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, Olszance, Pleśnej, Przecławiu, Szynwałdzie, parafii bł. Karoliny w Tarnowie, parafii NSPJ w Tarnowie, Piekiełku i Zbylitowskiej Górze.

Galeria zdjęć Tarnowski Gość Niedzielny <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ
Foto Gość

VIDEO