Wiadomości

Światełko z Betlejem w szczepanowskiej bazylice

Co roku, przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przygotowują się do największej akcji przedświątecznej odbywającej się na terenie całego kraju – Betlejemskiego Światła Pokoju. Wiele środowisk harcerskich od 12 grudnia, aż do Wigilii Bożego Narodzenia bierze udział w wyjątkowej sztafecie przekazując płomień rozpalony w Grocie Narodzenia w Betlejem, tak by trafił on wprost do rodzin, szkół, kościołów, urzędów i szpitali.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. 

W wielu polskich domach zrodziła się tradycja, że prócz 12 różnych potraw, białego obrusu, dodatkowego talerza i sianka, na stole swoje honorowe miejsce zajmuje też Betlejemskie Światło Pokoju. W swojej prostocie napełnia domowe pomieszczenia ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa budując atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło także w minioną niedzielę 19 grudnia do Szczepanowskiej Bazyliki za pośrednictwem harcerzy z Hufca ZHP im. M.Kopernika w Brzesku – przynieśli je młodzi druhowie ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu pod opieką druhny Marysi Wszołek. Stąd każdy z parafian mógł je zabrać na swój wigilijny stół.

foto: Hufiec ZHP Brzesko