Wiadomości

W Szczepanowie powstał symboliczny pomnik Dziecka Utraconego

20160507Szczepanow (40)W Szczepanowie powstał symboliczny pomnik Dziecka Utraconego. Poświęcił go biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas głównych uroczystości odpustowych w rodzinnej miejscowości św. Stanisława.

Pomnik powstał na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie, tuż przy kościele, wybudowanym przez Stanisława Lubomirskiego, czyli na miejscu domu rodzinnego Św. Stanisława.

– „Jest on świadectwem podstawowej prawdy, że życie ludzkie jest świętym darem od Boga, który powinien być ochraniany i ceniony w każdym momencie rozwoju od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówi ks. Władysław Pasiut, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

W parafii szczepanowskiej jest wiele rodzin, które doświadczyły straty dziecka nienarodzonego. „W czasie, który miał być dla nich okresem radosnego oczekiwania, wielu rodziców, pomimo istniejącego prawa umożliwiającego godne pochowanie dzieci, nie mogło tego uczynić z wielu, niezależnych od nich przyczyn” – dodaje kustosz.

Z inicjatywą budowy pomnika dla dzieci, które umarły przed narodzeniem, zwrócił się do proboszcza parafii anonimowy mężczyzna, który też w dużej części sfinansował budowę tego pomnika.

Pomnik będzie odtąd miejscem pamięci dla wszystkich rodziców, którzy nie mają grobu swojego dziecka. „Pragniemy, aby pomnik dziecka nienarodzonego miał także wymiar symboliczny, dla tych rodziców, którym nie było dane pochować własnego dziecka. Jest wielu rodziców, którzy doświadczyli straty nienarodzonego dziecka. Chcemy, by ten pomnik, stał się symbolicznym grobem, gdzie rodzice, którzy wielokrotnie dla otoczenia nie są matką i ojcem, mogli się w tym miejscu pomodlić i zapalić znicz dla swojego dziecka”- podkreśla ks. Władysław Pasiut, proboszcz w Szczepanowie.

diecezja.tarnow.pl

Foto Krzysztof Bogusz