Wiadomości

Rozpoczyna się odpust ku czci św. Stanisława w Szczepanowie

„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło odpustu w Szczepanowie ku czci biskupa i męczenniczka, który rozpocznie się 7 maja. Podczas tygodniowego odpustu do miejsca narodzin patrona Polski i diecezji tarnowskiej przybędą m.in. duchowni, chorzy, seniorzy, służby mundurowe, młodzi, rodziny, nauczyciele.

Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 13 maja. O 10.15 z miejsca narodzin św. Stanisława wyruszy procesja z relikwiami do ołtarza polowego. Będzie także poświęcenie 20 fresków tajemnic różańcowych i objawień MB w Fatimie i Gietrzwałdzie jakie zostały zamontowane w krużgankach placu sanktuaryjnego oraz otwarcie izby pamięci bpa Jana Styrny. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o 11.00 pod przewodnictwem kardynała Gerharda Ludwiga Müllera.

Jak mówi proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława BM ks. Władysław Pasiut, odpustowi towarzyszą dwie wyjątkowe daty: 770. rocznica kanonizacji Św. Stanisława BM oraz 20. rocznica wyniesienia kościoła szczepanowskiego do godności Bazyliki Mniejszej.

– 20 lat temu na te uroczystości przybył jako legat Jana Pawła II kardynał Joseph Ratzinger, najbliższy współpracownik Jana Pawła II i on przewodniczył tym uroczystościom tutaj w Szczepanowie, ale później na drugi dzień w Krakowie. I na tę uroczystość przyjeżdża ks. kardynał Gerhard Ludwig Müller, a więc 20 lat później również prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a więc jest taka jakby ciągłość – mówi kustosz sanktuarium ksiądz Władysław Pasiut.

7 maja sumie o godzinie 11:00, rozpoczynającej tygodniowy odpust w Szczepanowie, przewodniczył będzie kardynał Lars Anders Arborelius ze Szwecji.

rdn.pl