Wiadomości

RDN / Powstaje izba pamięci biskupa Jana Styrny

W Szczepanowie będzie izba pamięci biskupa Jana Styrny. Biskup elbląski senior zmarł 28 września 2022 r. Był czcicielem św. Stanisława i propagatorem kultu męczennika. Bp Styrna w parafii Szczepanów przyjął chrzest, bierzmowanie, tutaj odbyły się także jego prymicje.

– Jako biskup elbląski również przyjeżdżał do Szczepanowa, był na odpustach, bierzmował młodych, często spowiadał – wspomina kustosz ks. Władysław Pasiut.

W budynku przed wejściem do Panteonu Świętych i Błogosławionych w Szczepanowie przygotowywana jest Izba Pamięci Biskupa Jana Styrny.

– Ksiądz biskup jako rodak szczepanowski zasłużył się dla parafii. Wpadła mi taka myśl, żeby biskupa Jana Styrnę upamiętnić. Postanowiłem, żeby udostępnić pamiątki, które pozostawił. Jest ich wiele m.in. sutanna, mitra. Będzie księga pamiątkowa. Jest dużo obrazków wydrukowanych na jego 50-lecie kapłaństwa i każdy będzie mógł sobie zabrać taką pamiątkę – mówił proboszcz i kustosz ks. Władysław Pasiut.

Budynek został już wewnątrz przygotowany, są wykonane gabloty, na szybach zostały naklejone folie witrażowe, ze zdjęciami z życia biskupa Jana Styrny.

Gdyby ktoś miał pamiątki osobiste lub rodzinne związane z księdzem biskupem, to parafia prosi, aby je przekazać lub wypożyczyć do Izby Pamięci, do 25 kwietnia.

Otwarcia tego miejsca podczas majowego odpustu ku czci św. Stanisława dokonają kardynał Gerhard Ludwig Müller wraz z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

Ewa Biedroń / RDN