Wiadomości

Piesza Pielgrzymka Tarnowska / pielgrzymi gościli w Szczepanowie

14039929_1131793763534197_5323726928728751726_nW środe 17 sierpnia na pielgrzymi szlak do Częstochowy wyruszyła XXXIV Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Hasło pielgrzymowania „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – nawiązuje do głównego przesłania Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymkę Tarnowską  rozpoczęła poranna Msza św. na Placu Katedralnym pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W homilii ordynariusz diecezji mówił, by pątnicy pozwolili, aby w czasie pielgrzymki dotknęło ich Boże Miłosierdzie. „Pozwala nam ono pokonać zmęczenie sobą, drugim człowiekiem, pokonać zmęczenie otaczającym nas złem”. Biskup przypomniał, że Bóg jest mocarzem miłości, a trwając w Bogu nie mamy się czego obawiać. „To jest nas czas miłosierdzia” – mówił bp Jeż o pielgrzymce na Jasną Górę.

Wśród kilku tysięcy pielgrzymów idzie kilkuset pielgrzymów z dekanatu Szczepanów, Brzesko, oraz Czchów. W ciągu 9 dni mają do pokonania ponad 240 km. Środowa trasa prowadząca m.in. przez Szczepanów liczyła ponad 28 km.

Grupa Pielgrzymkowa Św. Stanisława BM prowadzona przez Ks. Mariana Kostrzewę dotarła do Szczepanowa późnym popołudniem.

W Szczepanowie swój nocleg miały grupy – 11 i 12. Za gościnę udzieloną pielgrzymom – Serdeczne Bóg zapłać!

Pielgrzymów na ziemi Św. Stanisława witał ks. prałat Władysław Pasiut – kustosz sanktuarium.

Klimat tegorocznych rekolekcji w drodze jest nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymi przeszli rano przez Bramę Miłosierdzia w tarnowskiej katedrze. Podobnie będzie kiedy dotrą na Jasną Górę. Podczas drogi będą mieli okazje, by wspomóc dzieła miłosierdzia. Będzie to pomoc dla ludzi chorych, a także dla młodych, którzy dostaną stypendia.

– W drodze na Jasną Górę pielgrzymom towarzyszyć będą krzyż – replika symbolu Światowych Dni Młodzieży oraz kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Chcemy kontynuować entuzjazm jaki był w Krakowie. Na szlaku pielgrzymkowym będą wodzireje, którzy poprowadzą śpiewy i tańce, by pielęgnować ducha radości i wspólnoty – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor tarnowskiej pielgrzymki.

Tych, którzy nie mogą udać się pieszo do Częstochowy (szczególnie chorych) zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymami za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia RDN.  Informacje oraz galerie zdjęć z trasy można znaleźć na stronie http://pielgrzymkatarnowska.pl/.

Tarnowscy pielgrzymi dotrą do Częstochowy 25 sierpnia.

GALERIA ZDJĘĆ <<—

diecezja.tarnow.pl

zdjęcia Maciej Mazur