Wiadomości

Odpust w Szczepanowie – 8 maja 2020 roku / zdjęcia / video

W sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski, świętowano liturgiczną uroczystość ku jego czci.

Sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczył ks. Józef Wojnicki, niegdyś wikariusz w parafii szczepanowskiej, a od wielu lat kapelan szpitala w Nowym Sączu.

W homilii ks. Wojnicki podkreślił, że św. Stanisław jest dzisiaj przykładem człowieka sumienia, który stara się bardziej słuchać Boga niż ludzi.

– Dzisiaj bardziej niż ludzi prawa potrzebujemy ludzi właściwie ukształtowanego sumienia, które będzie dla nich przewodnikiem i sędzią pomagającym odróżnić dobro od zła i nazywać rzeczy po imieniu. Cóż z tego, że współcześnie tak wielu powołuje się na prawo stanowione przez człowieka, na konstytucje i ustawy, jeśli z jednej strony to właśnie prawo chroni największych zbrodniarzy, a z drugiej zaś pozwala na zabijanie niewinnych osób, nienarodzonych dzieci czy ludzi starszych. Przestępcy mogą godnie żyć w więzieniach, ale nie ci najbardziej bezbronni, którym odmawia się prawa do życia – mówił ks. Wojnicki.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że nie należy wybierać i popierać tych, którzy takie przewrotne prawo uchwalają.

– Czy historia nas niczego nie uczy? Przecież Niemcy demokratycznie wybrały Hitlera, który przyczynił się do śmierci milionów osób i strasznej w skutkach II wojny światowej – przypominał kapłan.

Apelował, by naśladować św. Stanisława, który jako niezłomny pasterz nie dał się zwyciężyć złu, stawił mu opór, jak uderzone kowadło.

– Niezłomność św. Stanisława jest dla nas przykładem i wsparciem w walce o dobro w naszym życiu osobistym i społecznym – mówił ks. Wojnicki.

Sumista podkreślał również, że patron Polski był człowiekiem miłosierdzia.

– Troszczył się o biednych, stawał w ich obronie, był rzecznikiem sprawiedliwości dla najmniejszych. Niech św. Stanisław uczy nas oddawać życie potrzebującym poprzez uczynki miłosierdzia, zwłaszcza obecnie, kiedy z powodu pandemii ludzie tracą nie tylko zdrowie, lecz także pracę i szansę na godne życie – apelował ks. Wojnicki.

Suma zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła. Ostatnim akcentem całodziennego świętowania będzie Msza św. przy kaplicy Narodzenia św. Stanisława o godz. 18.

Odpust w Szczepanowie – 8 maja 2020 roku galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

 

VIDEO