Wiadomości

Nabożeństwo Czterdziestogodzinne

W niedzielę 11 lutego w naszej Bazylice rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne. Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Nawiązuje do przebywania w grobie Jezusa przez 40 godzin. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat.

Dawniej nabożeństwo czterdziestogodzinne najczęściej służyło jako wprowadzenie do Wielkiego Postu. Termin ten zachował się w praktyce duszpasterskiej i zwłaszcza w Polsce określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo przez kolejne trzy dni do Środy Popielcowej.

Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma współcześnie charakter głównie pokutny oraz przebłagalny za grzechy popełnione przez chrześcijan w okresie karnawału. Co istotne, jest wynagrodzeniem za winy nie tylko samych uczestniczących w adoracji, ale wszystkich ich współwyznawców. Traktuje się to nabożeństwo również jako chroniące przed złem, pokusami i wszelkimi niebezpieczeństwami. Jednak, jak w przypadku każdej adoracji Najświętszego Sakramentu, ma przede wszystkim służyć pogłębieniu wiary i umocnieniu relacji z Bogiem.

PROGRAM
W niedzielę po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu w następującym porządku;
* Na Mszy św. o godz. 6.3o i 8.oo – adoracja ogólna dla wszystkich.
* Na Mszy św. o godz. 9.3o – adoracja dla młodzieży, zapraszamy młodzież na tę Mszę św.
* Na Mszy św. o godz. 11.oo – adoracja dla dzieci
* Po Mszy św. dla dzieci – adoracja indywidualna do godz. 15.oo.
* Od godziny 15.oo – adoracja dla matek i ojców oraz wszystkich tych, którym dobro Ojczyzny i jej suwerenność leży na sercu, połączona z Nowenną z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości. W czasie adoracji będzie odmówiona; Koronka do Miłosierdzia Bożego, Nieszpory, Msza, św. i na zakończenie nabożeństwa krótki apel.

Program adoracji Najśw. Sakramentu w poniedziałek i wtorek będzie następujący:
8.oo – Msza św. na rozpoczęcie adoracji
9.oo – mieszkańcy Wokowic i Przyborowa
11.oo – mieszkańcy Sterkowca i Łęk
13.oo – mieszkańcy Mokrzysk
15.oo – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Adorują mieszkańcy Szczepanowa oraz dzieci szkolne.
16.3o – Nieszpory Eucharystyczne
17.oo – Msza św. na zakończenie adoracji.

Zachęcamy do licznego udziału w adoracji Pana Jezusa i do osobistej modlitwy.
* W poniedziałek i wtorek, nie będzie Mszy św. o godz. 6.3o.