Wiadomości

35. Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości

20160925szczepanow-4Po raz 35 do Szczepanowa przybyli uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości. Wspólnie modlili się o trzeźwość ludzi zniewolonych alkoholem i innymi nałogami.

4 października 1981 r. Ordynariusz diecezji tarnowskiej Ks. Bp Jerzy Ablewicz na diecezjalnej uroczystości Apostolstwa Trzeźwości odbywającej się w Szczepanowie ogłosił drugi odpust ku czci Św. Stanisława, upamiętniający fakt przeniesienia jego relikwii z grobu przy kościele św. Michała do grobu w Katedrze na Wawelu w 1088 r. Jest on obchodzony w ostatnią niedzielę września, jako uroczystość diecezjalnego Apostolatu Trzeźwości, którego Św. Stanisław jest patronem.

Mszy św. w bazylice w Szczepanowie przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka. Jak mówił w homilii, Polska toczy bitwę o trzeźwość.

– Pomimo wysiłku wielu duchownych i świeckich coraz trudniej jest bronić trzeźwości w naszym narodzie. Prawie milion Polaków jest uzależnionych, a 3 miliony pije ryzykownie i szkodliwie. Obecnie alkohol można kupić niemal wszędzie i o każdej porze dnia i nocy. Na jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj 270 mieszkańców, a ich liczba czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia – mówił.

W Polsce istnieje ogromny problem związany z nadużywaniem alkoholu. Wg Ministerstwa Zdrowia każdy mieszkaniec Polski, wliczając w to starców i niemowlaki, pije rocznie średnio 9,25 litra czystego spirytusu. Gdyby doliczyć do tego nierejestrowane spożycie bimbru, wskaźnik poszybowałby w okolice 11 litrów. Konsekwencje są przeogromne. Niepokojąco wzrasta również spożycie alkoholu u młodych.

– Nadmiernie otwierane, za zgodą samorządów, punkty sprzedaży są jak komórki nowotworowe, które niszczą naród. Światowi eksperci już dawno stwierdzili, że jedynie ograniczony dostęp do alkoholu i zakaz reklamy znacząco przyczyniają się do zmniejszenia problemów związanych z nadużywaniem alkoholu. Stąd tak wielka odpowiedzialność polityków i samorządowców! – podkreślał ks. Kokoszka.

Niedzielna Msza Święta z Bazyliki Św. Stanisława ze Szczepanowa była transmitowana na antenie Radia RDN.

Foto Olczak