Wiadomości

1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Przeżywając dziś uroczystość Wszystkich Świętych oddajemy cześć tym wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. Jednocześnie uroczystość ta jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy mamy dążyć do świętości, a święci wskazują nam drogę do nieba, są naszymi orędownikami i otaczają nas przemożną opieką.

Przed południem Msze św. jak w każdą niedzielę – Msze św. w naszej Bazylice o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o i 11.oo, a po południu o godz. 13.3o na cmentarzu różaniec za zmarłych, a po nim o godz. 14.oo Msza św.

Zachęcamy do licznego udziału w procesji oraz we Mszy świętej ofiarowanej za Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uczestnicząc na Cmentarzu we Mszy świętej, możemy w tym dniu przyjąć po raz drugi Komunię świętą, ofiarując ją za tych, którzy od nas odeszli.

Przypominamy, że w tym dniu, w naszej Bazylice nie będzie Mszy św. o godz. 15.3o.

Każdego roku, przy bramach cmentarnych w dniu 1 listopada zbierane będą ofiary na WSD w Tarnowie. Ksiądz Rektor wraz ze wspólnotą seminaryjną składają serdeczne Bóg zapłać!

W Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 19.00 na naszym cmentarzu, młodzież z Grupy Apostolskiej „EFFATHA” poprowadzi Różaniec za zmarłych. Zapraszamy!

Dzień Zaduszny

W czwartek wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. W tym dniu Msze święte w naszej Bazylice będą; o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i o 18.00. Natomiast w kościele na cmentarzu o godz. 11.00.

Modlitwa różańcowa za zmarłych wraz z odczytaniem dusz wypominanych będzie od 2 listopada o godz. 17.30. Następnie Msza św. o godz. 18.00. Kartki z wypominkami prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Odpust zupełny

1 listopada od południa, aż do północy 2 listopada, za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy: Ojcze nasz… i Wierzę w Boga…, można zyskać odpust zupełny i ofiarować go za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu.

Od 1 do 30 listopada, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych, możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go codziennie za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą.
* Możliwość zyskania tego odpustu zupełnego, Ojciec święty Franciszek przedłużył na cały listopad, trzeba jednak spełnić następujące warunki;
– być w stanie łaski uświęcającej, /czyli po spowiedzi świętej/,
– przyjąć w tym dniu Komunię świętą.
– nawiedzić Cmentarz,
– odmówić tam modlitwy;
– Ojcze nasz..,
– Wierzę w Boga,
– Zdrowaś Maryjo.., w intencjach Ojca Świętego
– wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego
– ofiarować ten odpust, za jedną duszę cierpiącą w czyśćcu.

Nie zaniedbujmy tego uczynku miłosierdzia, gdyż w ten sposób włączamy się w świętych obcowanie i możemy żywić większą nadzieję, że po naszej śmierci i o nas też ktoś będzie pamiętał, a zmarli, którym my pomogliśmy, wyjdą nam naprzeciw i będą się za nami wstawiać przed obliczem Pana Boga.