Sąd nad alkoholem
34 Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Trzeźwości rozpoczęło nocne czuwanie w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które odbyło się 26 września. Prowadzili je członkowie grup Apostolatu Trzeźwości z diecezji.
Główna uroczystość pielgrzymkowa odbyła się 27 września. Przed Sumą została odprawiona Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości oraz za osoby uzależnione.
Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii.
– Tegoroczna 34 Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości przebiega pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. W działaniach duszpasterskich różne inicjatywy trzeba podejmować cały rok, dlatego pielgrzymka jest ważnym, ale nie jedynym wydarzeniem w kalendarzu wydarzeń związanych z promocją trzeźwości i troską o osoby uzależnione. Bogaty w takie wydarzenia jest oczywiście sierpień, odbył się Marsz Trzeźwości, Bieg Trzeźwości, rajd rowerowy. Ponadto spotykamy się na czuwaniach modlitewnych w różnych miejscach diecezji. Uważam, że wszystko to jest jednak kroplą w morzu potrzeb i trzeba jeszcze intensywniejszych działań duszpasterskich i większego zaangażowania w apostolat trzeźwości. 10 października odbędzie się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości w Szczepanowie. Będziemy analizować materiały, które powstały w Zespole ds. Trzeźwości KEP. W nowym roku duszpasterskim będziemy skupiać się na promocji trzeźwości wśród młodzieży i świetnie się składa, że nasze działania wpiszą się w Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – mówi ks. Guzy.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
– Zapisałam się do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ponieważ miałam męża alkoholika, który nie żyje, utopił się po pijanemu. Modliłam się o jego wytrzeźwienie. Teraz modlę się za zięcia, który również jest alkoholikiem. Krucjata bardzo pomaga mnie, sama nabieram w tej wspólnocie siły, żeby dalej żyć, żeby pogodzić się z tym wszystkim, co mnie spotyka. Mamy grupę wsparcia dla osób współuzależnionych, spotykamy się w poniedziałki i tak wspólnie, żony, matki alkoholików wzajemnie się wspieramy – mówi Irena z KWC w Szczucinie.
Po Mszy św. młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy przedstawiła spektakl „Sąd nad alkoholem”.
– Spektakl mówi o niebezpieczeństwach związanych z alkoholem, mówimy w nim młodzieży, że alkohol prowadzi do uzależnienia, że bez niego można naprawdę cieszyć się pięknym życiem. Przedstawienie zobaczyła dębicka młodzież w naszej szkole, w której rok rocznie organizujemy konkurs „Wybieram trzeźwość”. Promujemy wartość trzeźwości wśród młodzieży. W tym roku konkurs odbył się po raz 20., uczestniczyła w nim również młodzież gimnazjalna – mówi Wiesław Przybysz, pedagog z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.
Z diecezjalną pielgrzymką jest złączony odpust ku czci św. Stanisława. – Jest to drugi odpust ku czci naszego patrona. Wprowadził go 4 października 1981 roku bp Jerzy Ablewicz. Odpust ten upamiętnia fakt przeniesienia relikwii św. Stanisława z kościoła na Skałce do wawelskiej katedry. Miał on miejsce w 1088 roku. Odpust z tej okazji jest w Szczepanowie obchodzony w ostatnią niedzielę września – mówi ks. prał. Władysław Pasiut.
==
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość