Historia

Cmentarz parafialny / Nagrobek porucznika Leopolda Mondla

Na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie, na kwaterze wojennej warto zwrócić uwagę na nagrobek Leopolda Mondla.

Porucznik Leopold Mondl z 2 kompani, 16. Pułku Piechoty Landszturmu Urodzony w 1879 r.- poległ 19 XI 1914 r. i został pochowany na cmentarzu Wojennym nr 273 w Szczepanowie. Pochodził z Krems – miejscowości w północno-wschodniej Austrii.

Służył w 16. Pułku Piechoty Landszturmu. Landsturm to formacja wojskowa pospolitego ruszenia, utworzona po raz pierwszy na przełomie XIX i XX wieku w Cesarstwie Niemieckim i Austro-Węgrzech.

Porucznik Leopold Mondl zanim został powołany do 16 pułku piechoty Landsturmu był inżynierem w hucie w Witkowicach (Ostrawa). Huta ta obok wielu innych zakładów wytwarzała metalowe elementy cmentarzy, m. in. odlewane krzyże. Może być więc tak, że inżynier/porucznik Mondl spoczywał w cieniu krzyży wykonanych w jego zakładzie, rękami jego współpracowników. Niestety oryginalne krzyże praktycznie nie przetrwały, a i krzyż kamienny na jego grobie uległ zniszczeniu przez spadającą gałąź.
Jego nagrobek wyróżnia się na tle innych nagrobków na tym i na okolicznych cmentarzach. Został dobudowany prawdopodobnie w późniejszym okresie przez rodzinę, lub bliskich. Wyróżnia się również pod względem architektonicznym.

W austriackim archiwum internetowym znalazłem jego nekrolog w „Defterreichifche Land-Zeitung” z dnia 17 grudnia 1914 r., 

„Poległ na polu chwały. Na polu chwały poległ kolejny mieszkaniec Krems! Porucznik inżynier Mondl, syn rodziny Mondl z Krems, został zabity w czasie walki w północnej części obszaru działań wojennych, zginął od rosyjskiej kuli. Młody Bohater był dzielnym, odważnym człowiekiem, któremu pisana była piękna kariera. Był uosobieniem uprzejmości, o dużym uroku osobistym, bardzo lubiany przez wszystkich. Jego Rodzice stracili w Nim wspaniałego syna, któremu z pewnością każdy złoży hołd pamięci. Spoczywa w pokoju z dala od swojej Ojczyzny.” (tłumaczenie Jarosław Rubacha, Elżbieta Pajor)

Krzysztof Bogusz, Zbigniew Stós

(tłumaczenie Jarosław Rubacha, Elżbieta Pajor)

Piśmiennictwo

[1] Maria Góra, „Spacerkiem po cmentarzu parafialnym w Szczepanowie”
[2] Defterreichifche Land-Zeitung (Austriacka gazeta wydawana przez Niemców austriackich w latach 1880-1918 w miejscowoścach Krems i Wilhelmsburg)

Artykuł został opublikowany na portalu brzesko.ws <==