Wielki Post – Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale w szczepanowskiej bazylice
Wraz ze Środą Popielcową weszliśmy w okres Wielkiego Postu. W kościołach rozlegają się nawoływania do jak najczęstszego uczestnictwa w praktykach wielkopostnych, by można na sobie doznawać owocόw zbawczych wynikających z męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W szczepanowskiej bazylice porządek nabożeństw wielkopostnych jest następujący.
W piątki wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową:
– Droga Krzyżowa dla dzieci, o godz. 16.oo – a po niej Msza święta.
– Droga Krzyżowa dla starszych o godz. 17.3o i Msza święta.
– W niedziele Wielkiego Postu, godz. 14.3o Droga Krzyżowa dla tych, którzy pracują zawodowo i nie mogą uczestniczyć na Drodze Krzyżowej w piątek.
Gorzkie Żale – w niedzielne popołudnie o godz. 15.oo Gorzkie Żale i Msza św.
Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.
Praktyka Kościoła wyrobiła w swej długiej historii dwie formy pobożności wielkopostnej: Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Obydwie formy mają charakter pobożności ludowej od początku krzewionej z powodzeniem przez prosty lud wierny. Oddziaływanie tych praktyk wydawało się bardzo skuteczne, tym bardziej że dawniej prosty lud z reguły nie umiał pisać i czytać, więc nabożeństwa te posługując się obrazami (stacjami drogi krzyżowej) i krótkimi pieśniami ludowymi (znanymi na pamięć) służyły jako silny bodziec poruszający uczucia, a przez nie całą duszę do nawrócenia, miłości Boga i licznych dzieł miłosierdzia.
Pierwsza forma, drogi krzyżowej, jest dziś bardziej powszechna, tzn. znana w całym Kościele, druga raczej charakterystyczna dla terenόw Polski, związana z pobożnością polską.
Droga krzyżowa i Gorzkie żale stały się w ten sposób niezastąpionymi nabożeństwami wielkopostnymi pozwalającymi wiernym pobudzić ich serca do żalu i nawrócenia oraz do miłosnej wdzięczności za dar odkupienia Chrystusa.
Wszystkich zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach pasyjnych.
—
FotoOlczak