Aktualności
Dziś uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i diecezji
Dziś obchodzimy uroczystość świętego Stanisława Biskupa i Męczennika głównego patrona Polski i diecezji. Jego życie oraz świadectwo jakie nim dał są wzorem do naśladowania dla wiernych. Uroczystości odbędą się w Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. O godz. 11 Eucharystię odprawi i kazanie wygłosi biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Leszczek Leszkiewicz.
Już dzisiaj zapraszamy na Centralne Uroczystości Odpustowe do Szczepanowa, które odbędą się 10 maja pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
10.15 Procesja z miejsca narodzin św. Stanisława do ołtarza polowego z relikwiami: św. Stanisława BM; św. Jana Pawła II; św. Kingi oraz świętych i błogosławionych z diecezji
11.00 Msza święta pod przewodnictwem i z kazaniem ks. Biskupa Andrzeja Jeża, Biskupa Tarnowskiego z udziałem Kapłanów z Diecezji i Kapłanów Gości oraz Kapituły Katedralnej i Kolegiackich: z Nowego Sącza, Bochni, Wojnicza, Mielca, Limanowej oraz Księży z dekanatu i Gości. Dzisiejszy dzień to także rocznica zakończenia II wojny światowej.
Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie (obecnie diecezja tarnowska). Najogólniej przyjmuje się, że przyszedł na świat w 1036 r. Rodzice Stanisława nosili imiona Wielisław i Bogna, wywodzili się z ruskiej rodziny Rurykowiczów, spokrewnieni z królem Bolesławem Śmiałym. Wielisław był rycerzem, posiadał dobra ziemskie w Szczepanowie i Rabie (Rabka). Stanisław był jedynym ich dzieckiem.
W młodzieńczych latach studiował w Gnieźnie i Paryżu. Widząc zdolności i gorliwość Stanisława ówczesny bp krakowski Lambert wyznaczył go na swego następcę. W 1072 r. Za zgodą króla Bolesława Śmiałego został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Odznaczał się wielką troską o wiernych diecezji. Tradycja zachowała przekazy o dalekich podróżach, aby wizytować lub konsekrować kościoły, długich postach i obfitych jałmużnach. Nieznany bliżej zatarg z królem doprowadził do bezprawnej śmierci Stanisława na Skałce 11 kwietnia 1079 r. (przyczyną zatargu były prawdopodobnie morale króla). Śmierć biskupa cieszącego się uznaniem i powagą, doprowadził do banicji króla Bolesława. Przebywał w Osjaku (Austria), gdzie jako pokutnik dokończył życie.
Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok ( w 10 lat po śmierci) ze Skałki do katedry wawelskiej. 8 września 1253 r. Pap. Innocenty IV dokonał w bazylice św. Franciszka w Asyżu uroczystej kanonizacji. Został wpisany do Martyrologium rzymskiego na dzień 8 maja. W tym dniu Kościół w Polsce oddaje mu cześć. W pierwszym roku po kanonizacji 8 maja 1254 roku na krakowskich Błoniach zebrali się książęta polscy, duchowieństwo i wierni, aby oddać mu hołd i cześć. Kult św. Stanisława odegrał pierwszorzędną rolę w zjednoczeniu rozbitej na dzielnice Polski, co przyczyniło się do centralizowania władzy.
W 1595 r. Pap. Klemens VIII rozszerzył uroczystość św. Stanisława na Kościół. Powstał specjalny formularz mszalny i brewiarzowy "Gaude Mater Polonia" stał się inauguracyjnym hymnem akademickim w Polsce. Pap. Jan XXIII wyznaczył go obok św. Wojciecha na pierwszorzędnego Patrona Polski. Relikwie świętego spoczywają w katedrze na Wawelu
Najmłodszych odbiorców Wydawnictwo Promyczek zaprasza do obejrzenia filmu o św. Stanisławie ze Szczepanowa z serii AUREOLA.
Źródło: diecezjatarnow.pl